Given below are two quantities named A & B. Based on the given information, you have to determine the relation between the two quantities. You should use the given data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers. Quantity A: A boat goes 328 km upstream in 8 hours and a distance of 245 km downstream in 7 hours. The speed of the boat in still water is Quantity B: A man in the backseat of a car notices that he can count 7 bus stops in one minute. If they are known to be 100 m apart, at what speed is the car travelling?
Given below are two quantities named A & B. Based on the given information, you have to determine the relation between the two quantities. You should use the given data and your knowledge of Mathematics to choose between the possible answers. Quantity A: A boat goes 328 km upstream in 8 hours and a distance of 245 km downstream in 7 hours. The speed of the boat in still water is Quantity B: A man in the backseat of a car notices that he can count 7 bus stops in one minute. If they are known to be 100 m apart, at what speed is the car travelling? Correct Answer Quantity A > Quantity B
Quantity A:
Speed of the boat upstream = 328/8 = 41 kmph
Speed of the boat downstream = 245/7 = 35 kmph
We know that,
Speed of the boat in still water = (Upstream speed + Downstream speed)/2
⇒ Speed of the boat in still water = (41 + 35)/2 = 38 kmph
∴ Speed of the boat in still water = 38 kmph
Quantity B:
Distance travelled by the car = (7 – 1) × 100 = 6 × 100 = 600 m
(We have taken 6(i.e., 7 - 1 = 6) here, ∵ the car starts at the first bus stop and distance is calculated between two points, so the first bus stop is the reference point from which the distance is to be calculated.)
∴ Speed of the car = 600 m/min = 600 × (60/1000) = 36 km/hr
∴ Quantity A > Quantity B