At the time of the marriage of the daughter, the average age of a mother, father and daughter was 34 years. A baby was born in the family after one year of the marriage. After 7 years of the marriage, the average age of the family of 5 members was 35 years. What was the age of the groom at the time of the marriage?

At the time of the marriage of the daughter, the average age of a mother, father and daughter was 34 years. A baby was born in the family after one year of the marriage. After 7 years of the marriage, the average age of the family of 5 members was 35 years. What was the age of the groom at the time of the marriage? Correct Answer 39 years

Total age of mother, father, and daughter = 34 × 3 = 102 years,

After 7 years the total age of mother, father, daughter, groom, and baby = 35 × 5 = 175 years,

Total age of mother, father and daughter after 7 years = 102 + 21 = 123 years,

⇒ Total age of mother, father, and daughter after 7 years + Groom’s age + 6 years (baby’s age) = 175 years

⇒ Groom’s age = 175 - 123 - 6 = 46 years

∴ Groom’s age at the time of marriage = 46 – 7 = 39 years.

Related Questions