The ratio of number of books and notebooks is 16 : 19 in a box and the average number of books and notebooks in a box is 875. If 15% of books and 10% of notebooks are defective then, the total number of a good quantity of books and notebooks are what percent(approx) of a total number of books and notebooks in a box?

The ratio of number of books and notebooks is 16 : 19 in a box and the average number of books and notebooks in a box is 875. If 15% of books and 10% of notebooks are defective then, the total number of a good quantity of books and notebooks are what percent(approx) of a total number of books and notebooks in a box? Correct Answer 88%

Given,

The ratio of books and notebooks is 16 : 19.

Total number of books and notebooks in a box = 875 × 2 = 1750

Number of books = 1750 × (16/35) = 800

Number of notebooks = 1750 × (19/35) = 950

Given,

Number of defective books = 800 × 15/100 = 120

Number of good quantity of books = 800 – 120 = 680

Number of defective notebooks = 950 × 10/100 = 95

Number of good quantity of notebooks = 950 – 95 = 855

Required percentage = × 100 = 87.71%

Related Questions