A ladder leaning against a wall makes an angle α with the horizontal ground such that tan α = 3/4 If the foot of the ladder is 5 m away from the wall, what is the length of the ladder?

A ladder leaning against a wall makes an angle α with the horizontal ground such that tan α = 3/4 If the foot of the ladder is 5 m away from the wall, what is the length of the ladder? Correct Answer 6.25 m

[ alt="F3 V.G Deepak 1.11.2019 D7" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/11/F3_V.G_Deepak_1.11.2019_D7.png" style="width: 126px; height: 122px;">

Given

tan α = 3/4

∴ p = 3 units, b = 4 units and h = 5 units

4 units = 5

∴ 1 unit = 5/4

Length of ladder = 5 unit = 5 × 5/4 = 25/4 = 6.25 m

Related Questions