P sells an article to Q at 10% profit, Q sells it to R at 5% profit and R sells it to S at a profit of 14.28%. If R earns a profit of Rs. 1820 more than what P earns, then what is the cost price of the article to P?
P sells an article to Q at 10% profit, Q sells it to R at 5% profit and R sells it to S at a profit of 14.28%. If R earns a profit of Rs. 1820 more than what P earns, then what is the cost price of the article to P? Correct Answer Rs. 28,000
10% = 1/10, 5% = 1/20 and 14.28% = 1/7
Let the cost price of the article for P be (multiplication of 10, 20 and 7) 1400x.
Cost price of the article for Q = 1400x × (11/10) = 1540x
Cost price of the article for R = 1540x × (21/20) = 1617x
Cost price of the article for S = 1617x x (8/7) = 1848x
Profit gained by P = 1540x – 1400x = 140x
Profit gained by R = 1848x – 1617x = 231x
According to the question
⇒ 231x – 140x = Rs. 1820
⇒ 91x = Rs. 1820
⇒ x = Rs. 1820/91 = 20
Cost price of the article of P = 1400 × 20 = Rs. 28,000
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025