The price of an article decreased by 5% in the first year, increased by 10% in the second year and again decreased by 20% in the third year. If the difference between the price of the article in the first year and that in the third year is Rs. 20520, then what was the initial price of the article?

The price of an article decreased by 5% in the first year, increased by 10% in the second year and again decreased by 20% in the third year. If the difference between the price of the article in the first year and that in the third year is Rs. 20520, then what was the initial price of the article? Correct Answer Rs. 180000

Let the initial price of the article be 100x.

So, the price of article in first year = 100x × 95/100 = 95x

The price of article in second year = 95x × 110/100 = 104.5x

And the price of article in third year = 104.5x × 80/100 = 83.6x

According to the question:

95x – 83.6x = 20520

11.4x = 20520

x = 1800

So, the initial price of the article = 100 × 1800 = Rs. 180000

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statements are sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. The combined cost of three articles in a shop is Rs.4200. Two article sold at profit of 25% and 12.5% and third article is sold such that there is a loss of Rs.630. What is the loss percentage incurred on third article. I. The difference between cost price of highest article and lowest article is Rs.600. The costliest article is sold at a loss.  II, The cheapest item is sold at 25% profit. The the price of one of that article is the average price of the cheapest and costliest item.