Rohan sells two articles. The cost price of the first article is equal to the selling price of the second article. The first article is sold at a profit of 40% and the second article is sold at a loss of 40%. What is the ratio of the selling price of the first article to the cost price of the second article?
Rohan sells two articles. The cost price of the first article is equal to the selling price of the second article. The first article is sold at a profit of 40% and the second article is sold at a loss of 40%. What is the ratio of the selling price of the first article to the cost price of the second article? Correct Answer 21 : 25
Let cost price of First article be Rs. X
Profit % = 40%
So, Selling price = x + 40% of x = x + 0.4x = 1.4x = 7x/5
And, Selling price of second article = Rs. x
Loss % = 40%
Cost price = Selling price + loss % of cost price
⇒ (1 - loss%) cost price = selling price
⇒ (1 - 0.4)Cost price = x
⇒ 0.6 cost price = x
⇒ Cost price = x/0.6 = 5x/3
∴ Required ratio = (7x/5) ∶ (5x/3) = 21 ∶ 25
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025