A company pays its employees Rs. 20000 as basic pay, 10% of every penny more than Rs. 100000 they bring in as sales as commission and 20% of every penny more than Rs. 300000 sales as bonus. An employee working there brought in sales of Rs. 250000, Rs. 500000, Rs. 100000 and Rs. 70000 for four months. If he brought 20% more sales every month, what will be the percentage increase in the total salary?

A company pays its employees Rs. 20000 as basic pay, 10% of every penny more than Rs. 100000 they bring in as sales as commission and 20% of every penny more than Rs. 300000 sales as bonus. An employee working there brought in sales of Rs. 250000, Rs. 500000, Rs. 100000 and Rs. 70000 for four months. If he brought 20% more sales every month, what will be the percentage increase in the total salary? Correct Answer 20

Salary received as basic pay = 4 × 20000 = Rs. 80000

For month - I

Salary received as commission in original case = 10/100 × (250000 – 100000) = Rs 15000

Salary received as bonus in original case = 0

Total salary except basic = Rs. 15000

When 20% more sales, Sales = 120/100 × 250000 = 300000

Salary received as commission = 10/100 × (300000 – 100000) = 20000

Salary received as bonus = 0

Total salary except basic = Rs. 20000

For month - II

Salary received as commission in original case = 10/100 × (500000 – 100000) = Rs. 40000

Salary received as bonus in original case = 20/100 × (500000 – 300000) = Rs. 40000

Total salary except basic = Rs. 80000

When 20% more sales, Sales = 120/100 × 500000 = 600000

Salary received as commission = 10/100 × (600000 – 100000) = 50000

Salary received as bonus = 20/100 × (600000 – 300000) = Rs. 60000

Total salary except basic = Rs. 110000

For month - III

Salary received as commission in original case = 0

Salary received as bonus in original case = 0

Total salary except basic = Rs. 0

When 20% more sales, Sales = 120/100 × 100000 = 120000

Salary received as commission = 10/100 × (120000 – 100000) = 2000

Salary received as bonus = 0

Total salary except basic = Rs. 2000

For month - IV

Salary received as commission in original case = 0

Salary received as bonus in original case = 0

Total salary except basic = Rs. 0

When 20% more sales, Sales = 120/100 × 70000 = 84000

Salary received as commission in original case = 0

Salary received as bonus in original case = 0

Total salary except basic = Rs. 0

Total salary originally = Rs. 80000 + Rs. 15000 + Rs. 80000 = Rs. 175000

Total salary if 20% more sales = Rs. 80000 + Rs. 20000 + Rs. 110000 = Rs. 210000

% increase in salary = (210000 – 175000) /175000 × 100

⇒ 20%

Related Questions

Two statements are followed by three Conclusions I, II and III. You have to consider the statements to be true, even if they seem to be at variance from commonly known facts. You are to decide which of the given conclusions can definitely be drawn from the given statements and indicate your answer accordingly. Statements: I. After a Pay Commission bonanza of 2% hike in dearness allowance in March, central government employees and pensioners can expect another round of salary increase with the government set to modify the index and base year for calculating dearness allowance.  II. The labour ministry is working on a new series of consumer price index for industrial workers (CPI-IW), which is used to determine dearness allowance (DA).  Conclusions: I. DA is a cost of living adjustment allowance paid to government employees, public sector employees and pensioners in the country. It is calculated as a percentage of an employee’s basic salary to mitigate the impact of inflation on people.  II. Since theindex is used to determine dearness allowance of all government employees and industrial workers there may be significant financial implication. III. The trend so far is that the weightage of transport, healthcare and housing has gone up many fold in the new series in the monthly expenditure of an industrial worker, especially consumption of petrol and diesel with the addition of cars to it, while there is decline in overall food basket which is being diversified.