A, B and C donate 8%, 7% and 9%, of their salaries, respectively to a charitable trust. The salaries of A and B are same and the different between their donations is Rs. 259. The total donation of A and B is Rs. 1,185 more than that of C. the total donation of A and C is what percentage of the total salaries of A, B and C? (Correct to one decimal place)

A, B and C donate 8%, 7% and 9%, of their salaries, respectively to a charitable trust. The salaries of A and B are same and the different between their donations is Rs. 259. The total donation of A and B is Rs. 1,185 more than that of C. the total donation of A and C is what percentage of the total salaries of A, B and C? (Correct to one decimal place) Correct Answer 5.8%

Let salaries of A and B be Rs. x and salary of C be Rs. y, then

8x/100 – 7x/100 = 259

⇒ x/100 = 259

⇒ x = 25900

Salaries of A and B is Rs. 25900.

Donation of A and B = 25900 × (8 + 7)/100 = 25900 × 15/100 = 3885

Donation of C = 3885 – 1185 = 2700

y × (9/100) = 2700

⇒ y = 30,000

Sum of salaries of A, B and C = 25900 + 25900 + 30000 = 81800

Donation of A = 259 × (8/100) = 2072

Total donation of A and C = 2072 + 2700 = 4772

Percentage of total donation of total salaries of A, B and C = (4772/81800) × 100 = 5.8%

Short Trick:

Let salaries of A, B be 100%

⇒ 8% – 7% = 259

⇒ 1% = 259

⇒ 8% = 2072

⇒ 15% = 3885

⇒ 100% = 25900

Donation of C = 3885 – 1185 = 2700

⇒ 9% = 2700

⇒ 100% = 30,000

Total donation of A and C = 2072 + 2700 = 4772

Total salaries of A, B and C = 25900 + 25900 + 30000 = 81800

∴ Required percentage = 4772/81800 × 100 = 5.8%

Related Questions