Here, relative speed of Y in terms of X
=4x3-x=4x-3x3=x3 mph.
X will cover in (11.30 - 10) = 1.5 hours = ( x × 1.5) miles = 1.5x miles
∴Required time taken by Y to catch X= 1.5xx3=1.5x×3x=4.5x hours
∴Y will meet X at =11.30 am +4.5 hour = 4 pm
Alternative: Given that,
X' s speed is = x mph
∴Y's speed is =4x3 mph
Let, X and Y will meet after p hours
According to questions, px = (p - 1.5) × 4x3 [As, d = time × velocity]
=px=4px3-2x =4px3-px=2x =4px-3px3=2x =px=6x ∴p=6 ∴Y will catch train X at = 10 am +6 hours = 4pm (answer)
You need to log in to continue.
You need to download the app to make a call.