1 Answers

At 15% lossIf selling price 85 tk. then cost price=100 tk.If selling price 18700 tk. then cost price=100×1870085=22000tkAgain, at 15% profitIf cost price 100 tk. then selling price =115 tk.If cost price 22000 tk. then selling price =115×22000100=25300tkselling price 25300 tk. (ans)

6 views

Related Questions