1 Answers

Let, the cost price of each pen is 1 tk. The cost price of n pen is = n tk. Given, selling price of 10 pens = 10 tk.  loss= (n-10) tk. (n-10n×100)%=40%          [As, loss%=CP-SPCP×100] =n-10n×100=40 =100n-1000=40n =60n=-1000 n=100060=16.667% n=17%(Approximately) ans.

7 views

Related Questions