1 Answers

Let, the amount invested in Scheme B = Tk. 100x 

So, the amount invested in Scheme C= Tk.(100x × 240%)=Tk. 240x

Here, the amount invested in Scheme C = 150% of the amount invested in Scheme A

Tk. 24x= 150×A100A=TK. 24,000150=TK. 160x

So, the amount invested in Scheme A= Tk. 160x

Now, Interest from Scheme A= Tk. (160x ×10%) = Tk. 16x

Interest from Scheme B= Tk. (100x × 12%) = Tk.12x

Interest from Scheme C = Tk. (240x×15%) = Tk.36x

According to the question, 

16x+12x+36x=3,200 64x=3200x=320064x=50 100x=50×100100x=5,000

So, the amount invested in Scheme B = Tk. 5000 ans.

5 views

Related Questions