Sam runs ahead of Lisa in 15 seconds = 5 x 15=75 m Here, Lisa's average speed = 8ms-1 And Sam's average speed = 5ms-1 ∴Lisa's speed is=8-5=3ms-1 more than that of Sam
∴Time taken by Lisa to catch up Sam
=75m3 ms-1 [As,t=dv]
= 25 seconds
∴Total time taken by Lisa to catch sum up
=25+15=40 seconds
You need to log in to continue.
You need to download the app to make a call.