Here, principal amount, D= 15Tk .; interest rate, r = 5%
Number of years, n = 3 number of months, m = 4 [Quarterly means 4 times a year]
Now, we know required amount, A=p(1+r100×m)mn=15000(1+5100×4)4×3 =15000(1+180)12 =15000(8180)12 =15000(1.0125)12 =17411.317 Tk.
∴Required amount is 17,411.317 Tk.
You need to log in to continue.
You need to download the app to make a call.