1 Answers

Let, the amount invested in Bank Y was = Tk. p

So, the amount invested in Bank X was=  Tk. (13,900-p)

According to the question,

p×2×11%+13,900-p ×2×14%=350822p100+2813900-p100=3508 22p+389200-28p=3508006p=3,89,200 - 350800 6p=38400p=384006=6400 TK. 

So, the amount deposited in Bank Y is 6,400 Tk. ans.

13 views

Related Questions