1 Answers

At 6% profit, the selling price = 100+6= Tk. 106 

& 4% less, the cost of the item = 100-4 =Tk. 96

Again, in 12.5% profit the selling price=96+96×12.5100=108 TK. 

Difference between selling price = 108-106= Tk. 2

In difference of Tk. 2 the cost price = Tk. 100 

In difference of Tk. 4 the cost price = Tk. 100×42=200 TK. 

10 views

Related Questions