4 views

1 Answers

One quick way to do this would be to figure out how many half-lives we have in the time given. 6 days/2 days = 3 half lives 100/2 = 50 (1 half life) 50/2 = 25 (2 half lives) 25/2 = 12.5 (3 half lives) So 12.5g of the isotope would remain after 6 days.

4 views