The amplitude of the magnetic field part of harmonic electromagnetic wave in vaccum is B0  = 510 nT. What is the amplitude of the electric field part of the wave?

5 views

1 Answers

Given: B0 = 510 nT = 510 × 10-9 T

To find: Amplitude of electric field (E0)

Formula: E0 = B0C

Calculation: From formula,

E0 = 510 × 10-9 × 3 × 108

= 153V/m

5 views

Related Questions