In free space, an EM wave of frequency 28 MHz travels along the X-direction. The amplitude of the electric field is E = 9.6 V/m
In free space, an EM wave of frequency 28 MHz travels along the X-direction. The amplitude of the electric field is E = 9.6 V/m and its direction is along the Y-axis. What is amplitude and direction of magnetic field B?
9 views
1 Answers
Given: v = 28 MHz, E = 9.6 V/m,
c = 3 × 108 m/s
To find:
i. Amplitude of magnetic field (B)
ii. Direction of B
Formula:
|B| = \(\frac{|E|}{c}\)
Calculation: From formula,
|B| = \(\frac{9.6}{3\times10^8}\) = 3.2 × 10-8 T
Since that E is along Y-direction and the wave propagates along X-axis. The magnetic induction, B should be in a direction perpendicular to both X and Y axes, i.e., along the Z-direction.
9 views
Answered