The amplitude of the magnetic field part of a harmonic EM wave in vacuum is B0 = 5 x 10^-7 T.
The amplitude of the magnetic field part of a harmonic EM wave in vacuum is B0 = 5 x 10-7 T. What is the amplitude of the electric field part of the wave?
6 views
1 Answers
Given : B = 5 × 10-7 T, c = 3 × 108
To find : Amplitude of electric field (E0)
Formula : c = E0/B0
Calculation : From formula,
E0 = c × B0
= 3 × 108 × 5 × 10-7
= 150 V/m
6 views
Answered