Standard enthalpy of formation of ethane is -84.7kjper mol calculate the enthalpy change for the formation of 0.1kg ethane
Standard enthalpy of formation of ethane is -84.7kjper mol calculate the enthalpy change for the formation of 0.1kg ethane
5 views
1 Answers
We have given,
Standard enthalpy of formation of ethane = -84.7 kJ/mol
molecular weight of ethane = 30 g/mol
∴ No. of moles of ethane in 0.1 kg or 100 g of ethane
= \(\frac{100\,g}{30\,g/mol}\)
= 3.333 mol
∵ Standard enthalpy of formation of one mole of ethane = -84.7 kJ
∴ Standard enthalpy of formation of 3.333 mole of ethane = -84.7 kJ/mol x 3.333 mol
= -282.31 kJ
Hence, enthalpy change for the formation of 0.1 kg ethane will be -282.31 kJ.
5 views
Answered