A sample of hyrdazine sulphate `(N_(2)H_(6)SO_(4))` was dissovled in 100ml 10ml of this solution was reacted with excess of `FeCl_(3)` solution and wa
A sample of hyrdazine sulphate `(N_(2)H_(6)SO_(4))` was dissovled in 100ml 10ml of this solution was reacted with excess of `FeCl_(3)` solution and warmed to complete the reaction Ferrous ions formed required 20ml of `(M)/(50) KMnO_(4)` solution
Given: `4Fe^(+3)+N_(2)H_(4)rarrN_(2)+4Fe^(+2)+4H^(+)`
`MnO_(4)^(-)+5Fe^(+2)+8H^(+)rarrMn^(2+)+5Fe^(+3)+4H_(2)O` The amount in gm of hydrazinc sulphate in one litre is:
A. 1.30gm
B. 6.5gm
C. 3.25gm
D. 8.66gm
1 Answers
`N_(kmNo_(4))=(20)/(1000)xx(1)/(50)`
`n_(Fe^(+2))xxn_(KMnO_(4))`
`=5xx(20)/(1000)xx(1)/(50)=0.002`
`n_(N)_(2)H_(4))` is 10 ml `=(1)/(4) n_(Fe^(+2))=(0.002)/(4)`
`n_(N_(2)H_(4))` is 1L`=(0.002)/(4)xx100=(0.2)/(4)`
mass of `N_(2)H_(6)SO_(4)` in `1L=(0.2)/(4)xx130=6.5gm`