In reaction `CaF_(2)+H_(2)SO_(4)rarrCaSO_(4)+2HF` 6kg of `CaF_(2)` are treated with an excess of `H_(2)SO_(4)` and yield 2.0kg of HF. Percentage yield
In reaction
`CaF_(2)+H_(2)SO_(4)rarrCaSO_(4)+2HF`
6kg of `CaF_(2)` are treated with an excess of `H_(2)SO_(4)` and yield 2.0kg of HF. Percentage yield of reaction is:
A. 0.5
B. 0.39
C. 0.65
D. 0.79
4 views
1 Answers
`n_(HF)=0.1`
`n_(CaF_(2))"used"=(0.1)/(2)`
`w_(CaF_(2))"used"=3.9kg`
`% "yiled"=(3.9)/(6)xx100=65%`
4 views
Answered