100 ml of a gaseous mixture containing `Ne,CO_(2) & H_(2)` on complete combustion in just sufficient amount of `O_(2)` showed contraction of 60 ml at
100 ml of a gaseous mixture containing `Ne,CO_(2) & H_(2)` on complete combustion in just sufficient amount of `O_(2)` showed contraction of 60 ml at NTP. When the resulting gases were passed through KOH solution, volume reduce by 40%. The volume ratio of `V_(co_(2)):V_(Ne):V_(H_(2))` in original mixture is:
A. `10:9:2`
B. `6:9:10`
C. `7:3:10`
D. None
4 views
1 Answers
`100mlrarrH_(2)+CO+Ne`
`H_(2)+1//2O_(2)rarrH_(2)O(l)`
x x/2
`DeltaV_("contraction")=x+(x)/(2)=(3x)/(2)=60`
`rArrx=40ml`
Total initial volume `=V_("mix")+V_(O_(2))`
=100+20=120ml
Volume of resulting gases=120-60=60ml
`40% "of" 60ml=(40)/(100)xx60=24ml`
`V_(Ne)=60-40=36`
`V_(CO_(2)): V_("Ne"): V_(H_(2))=6:9:10`
4 views
Answered