If V mL of a gaseous hydrocarbon after explosion with excess of oxygen showed a contraction of 2.5V mL and further contraction of 2V mL with potash. What will be the molecular formula of hydrocarbon?
A. `C_(2)H_(4)`
B. `C_(2)H_(6)`
C. `C_(2)H_(2)`
D. `C_(3)H_(8)`

9 views

1 Answers

Correct Answer - B
The equation of combustion is:
`C_(x)H_(y)+(x+(x)/(4))O_(2) to xCO_(2)+(y)/(2)H_(2)O`
`vmL V(x+(x)/(4))mL " " xV`
`"Volume of "CO_(2)=xV=2V`
`therefore x=2`
Contraction in volume after explosion
`="Volume of gaseous reactants"-"Volume of gaseous products"`
`2.5V=[V++V(x+(y)/(4))]-[xV]`
`2.5=1+x+(y)/(4)-x`
`therefore y=6`
Molecular formula of hydrocarbon=`C_(2)H_(6)`

9 views

Related Questions