`100 ml` of a gaseous mixture containing `CO` and `CH_(4)` shows a volume contraction of 65 ml on combustion in excess of `O_(2)`. Then what will be t
`100 ml` of a gaseous mixture containing `CO` and `CH_(4)` shows a volume contraction of 65 ml on combustion in excess of `O_(2)`. Then what will be the volume of `CO (g)`.
A. `10 mL`
B. `40 mL`
C. `90 mL`
D. `20 mL`
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
`{:(,2 CO (g),+,O_(2) (g) rarr,,2 CO_(2) (g),,,),("volume",x mL,,(x)/(2) mL,,x mL,,,),(,CH_(4) (g) +,2O_(2) (g),,rarr,CO_(2) (g),+,2H_(2)O (l),),("volume",(100 - x) mL,2 (100 - x) mL,,(100 - x) mL,,2 (100 - x) mL,,):}`
Volume contraction `= 2 (100 - x) + (x)/(2) = 65`
`x = 90 mL`
4 views
Answered