In amixure of NaOH and NaCl 50% sodium is present. Calculate mass % of NaOH in the solution.
In amixure of NaOH and NaCl 50% sodium is present. Calculate mass % of NaOH in the solution.
A. `95.2%`
B. 0.5875
C. 0.1567
D. 0.227
9 views
1 Answers
In 100gm mixture contain `W_(Na)=50gm`
`n_(NaOH)=a, n_(NaCl)=b`
40a+58.5b=100 . . . .(i)
`axx23+bxx23=50gm`
`a+b=(50)/(23)` . . . .(ii) `40a+40b=(50xx40)/(23)`
40a+58.5b=100
`18.5b=100-(200)/(23)`
`b=(100-86.9)/(18.5)=0.7`.
`a=(50)/(23)-0.7=2.17-0.7`
In 100 gm mixture `rArr W_(NaOH)=58.8rArr58.8%` approx.
9 views
Answered