For the coagulation of 200 mL of `As_(2)S_(3)` solution, 10 mL of 1 M NaCl is required. What is the coagulating value of NaCl.
For the coagulation of 200 mL of `As_(2)S_(3)` solution, 10 mL of 1 M NaCl is required. What is the coagulating value of NaCl.
A. 200
B. 100
C. 50
D. 25
5 views
1 Answers
Correct Answer - C
10 ml of 1 M NaCl contains NaCl =10 x1=10 milli mole
200 ml of `As_2S_3` required NaCl for the coagulation =10 milli mole
`:.` 1000 ml of `As_2S_3` required NaCl for the coagulation =10 x 1000/200=50 milli mole
5 views
Answered