To a 100 mL of 0.1 M weak acid HA solution 22.5 mL of 0.2 M solution of NaOH are added.Now, what volume of 0.1 M NaOH solution be added into above sol
To a 100 mL of 0.1 M weak acid HA solution 22.5 mL of 0.2 M solution of NaOH are added.Now, what volume of 0.1 M NaOH solution be added into above solution, so that pH of resulting solution be 4.7:
[Given :`(K_b(A^(-))=5xx10^(-10)]`
A. 5 mL
B. 20 mL
C. 10 mL
D. 15 mL
15 views
1 Answers
Correct Answer - A
`HA+NaOHtoNaA+H_2O`
`t=0 " " 10 " " 4.5 " " 0 " " 0`
t=50% `" " 5 " " 0 " " 5`
5 mL NaOH is required
15 views
Answered