When NaOH solution is gradually added to the solution of a weak acid (HA), the pH of the solution is found to be 5.0 at the addition of 10.0 mL of NaO
When NaOH solution is gradually added to the solution of a weak acid (HA), the pH of the solution is found to be 5.0 at the addition of 10.0 mL of NaOH and 6.0 at the further addition of 10.0 mL of same NaOH.(Total volume of NaOH=20 mL) calculate `pK_a` for `HA[log 2 =0.3]`
[Fill your answer in the form of multiple of `10^(-1)` for example if your answer is 2.1 then fill 21 as your answer ]
1 Answers
Correct Answer - 51
Let initial conc. Of HA & NaOH be `C_1 & C_2`mol/L and initial volume of HA=`V_1mL`
`therefore 5.0=pK_a+"log"(10C_2)/((C_1V_1-10C_2))`...(1)
`6.0=pK_a+"log"(20C_2)/((C_1V_1-20C_2))`...(2) from these we get
`C_1V_1=22.5 C_2`
`:.5.0=pK_a+"log"(10C_2)/(22.5C_2-10C_2)=pK_a+log(0.8)`
`:. pK_a=5.1`