After electrolytes of NaCl solution with inert electrodes for a certain period of time 600 mL of the solution was left which was found to be 1N in NaOH. During the same time, 31.75 g of Cu deposited in the copper voltmeter in seris with the electrolytic cell. Calcualte the percentage yield of NaOH obtained.

5 views

1 Answers

Correct Answer - `60%`
Equivalent of Cu deposited `=(31.75xx2)/(63.5)=1`
equivalent of NaOH formed `=0.6xx0.6`
`%` yield of `NaOH=60%`

5 views

Related Questions