A 20 gm mixture of Ca`(OH)_(2)` and `CaCl_(2)` require 50ml 2M HCl for complete reaction Then what will be the mass % of `Ca(OH)_(2)`
A. 0.037
B. 0.185
C. 0.37
D. 0.0925

10 views

1 Answers

`n_(Cal(OH)_(2))=a n_(CaCl_(2))=b`
`74a+111b=20`. . . .(i)
`Ca(OH)_(2)+2HClrarrCaCl_(2)+2H_(2)O`
`n_(Ca(OH)_(2))=a=(n_(HCl))/(2)=(50xx2)/(1000xx2)=(1)/(20)=(0.1)/(2)`
`W_(Ca(OH)_(2))=(7.4)/(2)gm=3.7`
Mass `% Ca(OH)_(2))=(3.7)/(20)xx100=18.5%`

10 views

Related Questions