The bond distance between H-atom in `H_(2)` and X-atoms in `X_(2)` is 74 pm and 124 pm respectively. Find distance between H and X in HX electronegativity (EN) of H is 2.1 and X is 3.1 in pauling scale. Use Stevenson-Schomaker formula.
[Divide your answer by 10]

4 views

1 Answers

`d_(H-X)=r_(H)+r_(X)-0.09|r_(X)+r_(H)|` where `r_(H) & r_(X)`
put in `overset(@)A` unit. `d_(H-X)=37xx10^(-2)+62xx10^(-2)-0.09xx1=0.99`
`0.09=0.90 overset(@)A=90pm`
`=(90)/(10)=9`

4 views

Related Questions