A car of mass 1000 kg accelerates uniformly from rest to a velocity of 15 m/s in 5 sec. The average power of the engine during this period in watts is :
A. 2000W
B. 22500W
C. 5000W
D. 2250W

4 views

1 Answers

`F=1000((15-0)/(5))=3000N`
`ltPgt `ltPgt = ([(1)/(2)(1000)(15)^(2)-0])/(5)=22500" Watt"`

4 views

Related Questions