A particle is moving on a straight line with constant retardation of `1 m//s^(2)`. Its initial velocity is `10 m//s`.
A. The distance travelled by the particle till it comes to rest is 50 m.
B. The average velocity till it comes to rest is `5 m//s`.
C. It comes to rest in 5 sec.
D. Its velocity after 5 sec is `5 m//s`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A::B::D
`0^(2)=u^(2)-2as`
`S =(u^(2))/(2a)=(100)/(2)=50m`
`v_(ab)=(v+u)/(2)=5m//s`
10 = at
t = 10 sec.
`v = 10 -1 xx 5 = 5 m//s`

4 views

Related Questions