The enthalpy of combustion of mol. Wt. 180 glucose is -2808 KJ `"mol"^(-1)` at `25^(@)`C . X and Y grams of glucose do you need to consume respectively cases [Assume wt=62.5 Kg].
(a) to climb a flight of stairs rising through 3M.
to climb a mountain of altitude 3000 M?
Assume that 25% of enthalpy can be converted to useful work.
X and Y are related as X=mY, then find m.

7 views

1 Answers

Correct Answer - 1
(a) `0.25 xx 2808 xx (x)/(180) xx 10^(3)=62.5 xx 9.81 xx 3`
`x=0.47 ` gm
(b) `0.25 xx 2808 xx 10^(3) xx (Y)/(180) =62.5 xx 9.81 xx 3000.`
`{:(y=470 "gm". ," "implies," " y=0.47 "kg"., ,),(X=mY ," "implies ," "0.47 = m xx 0.47 ," " implies, " " m=1):}`

7 views

Related Questions