`DeltaH=30kJmol^(-1), DeltaS=75J//K//mol. "find boiling temperature at" 1atm: `
A. 400K
B. 300K
C. 150 K
D. 425 K

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Given that , ` DeltaH_("vaps") = 30` KJ/mol =`30xx10^(3)` J/mol.
`" "DeltaS_("vaps") = 75` J/mol.
We know that, `DeltaS =(DeltaH_("vaps"))/(T_(B.P))`
`therefore DeltaH =TDeltaS implies 30 xx 10^(3) = T xx 75`.
T=400 k.

4 views

Related Questions