Cadmium amalgam is prepared by electrolysis of a solution of `CdCl_(2)` using a mercury cathode. Find how long a current of 5 ampere should be passed
Cadmium amalgam is prepared by electrolysis of a solution of `CdCl_(2)` using a mercury cathode. Find how long a current of 5 ampere should be passed in order to prepare 12% Cd-Hg amalgam on a cathode of 2 g mercury. At mass of Cd=112.40.
4 views
1 Answers
2g Hg require Cd to prepare 12% amalgam
`=12/88xx2=0.273 g`
`underset(("1 mole"),(112.40 g))(Cd^(2+))+underset(2xx96500 C)(2e^(-))rarr Cd`
Charge required to deposite 0.273 g of Cd
`=(2xx96500)/112.40xx0.273` coulomb
Charge = ampere `xx` second
Second `=(2xx96500xx0.273)/(112.40xx5)=93.75`
4 views
Answered