A 100 watt, 110 volt incandescent lamp is connected in series with an electrolytic cell containing cadmium sulphate solution. What mass of cadmium wil
A 100 watt, 110 volt incandescent lamp is connected in series with an electrolytic cell containing cadmium sulphate solution. What mass of cadmium will be deposited vy the current flowing for 10 hours ?
4 views
1 Answers
We kanoe that,
Watt = ampere `xx` volt
100= ampere `xx 110`
Ampere `=100/10`
Quantity of charge = ampere `xx` second
`=100/110xx10xx60xx60` coulomb
The cathodic reaction is :
`underset(112.4 g)(Cd^(2+))+underset(2xx 96500 C)(2e^(-)) rarr Cd`
Mass of cadmium deposited by passing `100/110xx10xx60xx60` coulomb charge
`=112.4/(2xx96500)xx100/110xx10xx60xx60=19.0598 g`
4 views
Answered