A piece of zinc at a temperature of `20^(@)C` weighing `65.38 g` is dropped into `180 g` of boiling water `(T=100^(@)C)` The specific heat of zince is `0.4 J g^(-1)C^(-1)` and that of water is `4.2J g^(-1^(@))C^(-1)`. What is the final common temperature reached by both the zinc and water ?
A. `97.3^(@)C`
B. `33.4^(@)C`
C. `80.1^(@)C`
D. `60.0^(@)C`

4 views

1 Answers

Correct Answer - A
Let final common temperature is `T_(f)`
Heat gained by Zinc piece`=` Heat lost by water
`0.4 (T_(f)-20)xx65.38=4.2(100-T_(f))xx180 rArrT_(f)=97.3^(@)C`

4 views

Related Questions