A piece of zinc metal is dipped in a 0.1 M solution of zinc salt. The salt is dissociated to the extent of 20%. Calcualte the electrode potential of `Zn^(2+)//Zn`
(Given `E_(Zn^(2+)//Zn)^(@) = -0.77` volt

5 views

1 Answers

Correct Answer - `-0.8102` volt
`[Zn^(2+)]=0.1 xx 0.2 =0.02 M`
`Zn^(2+)+2e^(-) rarr Zn" (Reduction)"`
`E_(Zn^(2+)//Zn)=E_(Zn^(2+)//Zn)^(@)+0.0591/2 log_(10) [Zn^(2+)]`

5 views

Related Questions