The specific heat of a metal at low temperature varies according to `S= (4//5)T^(3)` where `T` is the absolute temperature. Find the heat energy needed to raise unit mass of the metal from T = 1 K ` to `T= 2K`.

4 views

1 Answers

Correct Answer - 3
`Q= intmSdT = (mT^(4))/(5) implies (Q)/(m) = (15)/(5) = 3`

4 views

Related Questions