Calculate the number of `KJ` necessary to raise the temperature of `60.0 g` of aluminium from `35^(@)` to `55^(@)C`. Molar heat capcacity of `Al` is `
Calculate the number of `KJ` necessary to raise the temperature of `60.0 g` of aluminium from `35^(@)` to `55^(@)C`. Molar heat capcacity of `Al` is `24 J mol^(-1)K^(-1)`
4 views
1 Answers
Given Mass of `Al=60.0g`
Molar heat capacity of `Al=24 mol^(-1)K^(-1)`
rise in temp `= Delta T=(55-35)=20.0^(@)C`
Asked Heat required in `KJ`
Formula Heat `=nC Delta T`
Explanation `n=` mole of `Al`
`C=` molar heat capacity
`Delta T=` Temperature difference
`ul("Calculation of mole of" Al)=(60.0)/(27)2.22`
Substitution & Calculation
`:.` Total hear required `=(60.0)/(27)xx20.0xx24.0J`
`=1066 J= 1.06 KJ`.
4 views
Answered