How much energy is absorbed by 10 moles of an ideal gas if it expands from an initial pressure of 8 atmosphere to 4 atmosphere at a constant temperatu
How much energy is absorbed by 10 moles of an ideal gas if it expands from an initial pressure of 8 atmosphere to 4 atmosphere at a constant temperature of `27^(@)C`?
`(R=8.31J" "mol^(-1)" "K^(-1))`
5 views
1 Answers
Correct Answer - `1.728xx10^(4)J`
In isothermal process, `DeltaU=0`
so, q(heat absorbed)=-w. Thus, apply the equation
`q=2.303nRT" log "(P_(1))/(P_(2))`
5 views
Answered