10 moles of an ideal gas confined to a volume of 10 L is released into atmosphere at 300 K where the pressure is 1 bar. The work done by the gas is: l
10 moles of an ideal gas confined to a volume of 10 L is released into atmosphere at 300 K where the pressure is 1 bar.
The work done by the gas is: ltBrgt `(R=0.083L" bar "K^(-1)mol^(-1))`
A. 249 L bar
B. 259 L bar
C. 239 L bar
D. 220 L bar
4 views
1 Answers
Correct Answer - C
Initial volume `V_(1)=10L`
`V_(2)("final")=(nRT)/(P)=(10xx0.083xx300)/(1)=249L`
`w=PDeltaV=1xx(249-10)`
`=239`L bar
4 views
Answered