Calculate the temperature at which liquid water will be in equilibrium with water vapour. `DeltaH_(vap)=40.73kJ" "mol^(-1) and DeltaS_(vap)=0.109kJ" "
Calculate the temperature at which liquid water will be in equilibrium with water vapour.
`DeltaH_(vap)=40.73kJ" "mol^(-1) and DeltaS_(vap)=0.109kJ" "mol^(-1)" "K^(-1)`
7 views
1 Answers
Given, `DeltaH=40.73kJ" "mol^(-1)`
`DeltaS=0.109kJ" "mol^(_1)" "K^(-1)`
and `DeltaG=0`
Applying `DeltaG=DeltaH-TDeltaS`
`0=40.73-Txx0.109`
`T=(40.73)/(0.109)=373.6K`
7 views
Answered