First and second ionisation energies of magnesium are `7.646 eV` and `15.035ev` respectively. The amount of energy in `kJ` needed to convert all the atoms of magnesium intp `Mg^(2+)` ions present in `12 mg` of magnesium vapour will be? [Given `1 eV = 96.5 kJ ml^(-1)]`

5 views

1 Answers

Total energy needed to convert one `Mg` atom into `Mg^(2+)` gas ion,
`= IE_(I) +IE_(II) = 22.681 eV = 2188.6 kJ mol^(-1)`
`rArr 12 mg of Mg = 0.5 xx 10^(-3)` mole.
`:. Total energy = 0.5 xx 10^(-3) xx 2188.6 = 1.0943 kJ`.

5 views

Related Questions