If for an element (X), the value of successive ionisation energies `I_(1), I_(2), I_(3), I_(4)` and `I_(5)` are 800, 2427, 3658, 25024, `32824 " KJ mol"^(-1)` respectively, then the number of valence electron present are :-

4 views

1 Answers

Correct Answer - 6-1=5
`{:(,C_(2)H_(4)(g),+,Br_(2)(g),iff,C_(2)H_(4)Br_(2)(g)),("Initial moles"," "4,," "2.5,," "0),("At equilibrium"," "4-1.5,,2.5-1.5,," "1.5):}`
`k_(c )=((1.5))/((2.5)(1))((1)/(v))^(Deltan_(g))`
Initial conc. Of `C_(2)H_(4)(g)=4M`
therefore volume = 1litre
`k_(c )=0.6`
`=6 xx10^(-1)`
`implies 6-1=5`

4 views