Calculate the `pH` of the resulting solution formed by mixing the following solutions:
(a) `20ml" of "0.2M" "Ba(OH)_(2)+30mL" of "0.1M" "HCl`
(b) `2 mL" of "0.1" M "HCl + 10 ml" of "0.01" M "KOH`
(c ) `10mL" of "0.1" M "H_(2)SO_(4)+10 mL" of "0.1 M KOH`.

6 views

1 Answers

Milimoles of `H^(+)=10xx0.2+40xx0.1xx2=10`
So `[H^(+)]=(10)/(50)M`
`:.pH=0.7`.

6 views

Related Questions